عکاسی پانورما

پانوراما به منظره ای گفته می شود كه زاویه دید گسترده ای داشته باشد. این منظره می تواند در یك عكس ، نقاشی، فیلم ویدئویی و .. نمایش داده شود. شما نمی توانید بدون استفاده از نرم افزار و سخت افزارهای خاص یا دوربین های مخصوص عكس پانوراما بیاندازید. ولی در ادامه ما قصد داریم در مورد این تكنیك بیشتر توضیح داده و نحوه گرفتن عكس پانوراما را به شما آموزش دهیم.

كلمه پانوراما در اصل توسط نقاش ایرلندی Robert Barker ابداع شد. این نقاش از این كلمه برای نشان دادن نقاشی های پانورامایی كه از Edinburg مركز اسكاتلند گرفته بود استفاده می كرد. تصویر زیر نمایی از Edinburg قدیم به صورت پانوراما است و می توان حدس زد نقاشی های پانورامای Barker از همین منظره ها اقتباس شده است.

البته در گذشته عكس های پانوراما هم انداخته می شد. ولی این عكس ها در واقع با چسباندن چند عكس به یكدیگر ساخته می شدند. عكس زیر یك پانورامای قدیمی از موسكو است كه با چسباندن و كنار هم قرار دادن سه عكس عادی، ساخته شده است. با كليك كردن روي اين عكس مي توانيد آن را در سايز بزرگ مشاهده كنيد.

عکس پانوراما
عكاسی پانوراما امروزه به عنوان یك تكنیك در عكاسی شناخته شده كه توسط آن شما می توانید عكس یك محیط یا منظره وسیع را بدون اینكه خیلی از سوژه مورد نظرتان فاصله داشته باشید، بگیرید. در واقع در عكس پانوراما محیط بسیار وسیعی می تواند در عكس شما گنجانده شود. به طور مثال شما در عكس پانوراما می توانید تصویر شرق تا غرب منظره شهر را مشاهده كنید. عكس های پانوراما را می توانید به صورت افقی، عمودی یا ۳۶۰ درجه بیاندازید.

تجربه عکاسی پانوراما

امروزه اکثر گوشی های موبایل و تبلت ها دارای قابلیت عکس پانوراما هستند، برای استفاده از این قابلیت شما بعد از بازکردن برنامه Camera ، حالت عکاسی را به panorama تغییر دهید. تعیین حالت های عکاسی در گوشی های مختلف،متفاوت است، در گوشی های HTC در Scenes ،گوشی های LG در بخش Mod است و ممکن است این تنظیمات در منوی Setting واقع شده باشد.

اگر گوشی شما قابلیت عکاسی پانوراما ندارد و دارای سیستم عامل اندروید می باشد می توانید از برنامهای مانند HD Panorama ، Panoram 360 استفاده کنید و عکاسی پانوراما لذت ببرید و عکس های با دید بازدتر بگیرید.

نکته ای که در عکاسی پانوراما با گوشی باید رعایت کنید، گوشی را به ارامی جابه جا کنید و در یک سمت افقی یا عمودی این کارا انجام دهید. هرچه حرکت شما در یک راستا باشد و کمتر منحرف شود نتیجه کار بهتر خواهد بود.