انواع دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته صنعتی
دوربین مداربسته مادون قرمز
دوربین مداربسته مینیاتوری
دوربین مداربسته کیوب

دوربین مداربسته دید در شب

دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته به دوربین‌هایی گفته می‌شود که در محل خود ثابت هستند و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می‌کنند. از آنجا که اغلب این دوربین‌ها در حفاظت، نظارت و سیستم‌های مانیتورینگ امنیتی به کار می‌روند، این واژه بیشتر به همین حیطه برمی‌گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین‌های ویدئو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می‌گیرد.

دوربین مداربسته DOME

دوربین مداربسته دام طبق براورد و آمار جزو پر مصرف ترین نوع دوربین های مصرفی در سطح ادارات و اماکن مختلف هستند . اما از جمله دلایلی که این دوربین را در میان مصرف کنندگان محبوب کرده و باعث شده که در ادارات و شرکت ها و حتی اماکن بزرگتر مورد استفاده قرار بگیرند نازل ترین قیمت و بالاترین کیفیت این دوربین ها می باشد چرا که این دوربین ها با این که در شب نیز توانایی تصویر برداری دارند اما این قابلیت باعث بالا رفتن قیمت آنها نشده و این خود یکی از مهمترین عواملی بوده که توانسته است نظر مسئولین اماکن مختلف و مردم را به خود جلب بکند ودوربین مداربسته دام را محبوب سازد.

دوربین مداربسته دام یا گنبدی عموما در سقف اماکن نصب و مورد استفاده قرار میگیرد  و شکل حباب مانندی دارد که به دلیل ظاهر حبابی خود اکثرا در تصویر برداری موفق به برداشت  تصاویر کاملی نمیشود بلکه تصاویر نیم رخی را از هدف میگیرد , از دیگر معایبی که ظاهر این نوع از دوربین های مداربسته میتواند به وجود آورد این است که به ممکن است همچنان بعضی از مردمان توانایی شناسایی این دوربین هارا نداشته باشند و به این خاطر دوربین مداربسته دام نتواند پیشگیری در انجام عمل یا تخلف آن فرد بکند. همانطور که میدانید مطلع بودن افراد از وجود دوربین های مداربسته خود میتواند یکی از دلایل جلوگیری از تخلف باشد  اما در رابطه با شکل این دوربین ها باید اشاره به حباب روی این دوربین کرد که وظیفه محافظت از لنز و دوربین را به عهده دارد , در اغلب دوربین مداربسته دام جنس بدنه های آنها از پلاستیک و شیشه و در بعضی از مدل ها نیز از فلز و شیشه استفاده شده است . لنز های دوربین مداربسته دام دارای دو نوع ثابت و متغیر هستند که معمولا لنزهای ثابت این دوربین ها از بابت قیمت ارزان تر هستند نبست به لنز های متغیر .

دوربین مداربسته دام یا Dome را با نام دوربین های مداربسته سقفی ,دوربین های مداربسته گنبدی , و دوربین های مداربسته حبابی نیز میشناسند و خطاب میکنند و شایان به ذکر است که نام گذاری این دوربین ها پیرو اطلاعات و قواعد خاصی نبوده و عموما نسبت به ظاهر و اشکال اشان نام گذاری و خطاب میشوند .

کاربرد دوربین های مداربسته

درگذشته دوربین های مداربسته برای حفاظت و مسائل امنیتی مورد استفاده قرار میگرفتند . ولی امروزه کاربرد دوربین های مداربسته فقط در مسائل امنیتی محدود نیست بلکه در اماکن صنعتی – اداری  و … بسیاری از جاهای دیگر کاربرد دارد .

همانطور که میدانید امروزه دوربین های مداربسته از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در اماکن و مراکز و ادارات مختلف از مدل های مختلف دوربین های مداربسته برای براورد کردن اهداف مختلف مانند : احراز هویت – مطلع شدن از وقایع در طول روز – جلوگیری از سوء  استفاده و …

دوربین های مداربسته دام یکی از انواع مختلف دوربین های مداربسته می باشند . که شکل گرد  و نیم دایره ای را دارند. دوربین های مداربسته دام به معنی دوربین های مداربسته گنبدی هستند .این دوربین های مداربسته در دو نوع آنالوگ و یا شبکه ساخته می شوند .

 عموما جنس دوربین های مداربسته دام از پلاستیک میباشد ولی میتوان از قالب فلزی نیز استفاده کرد که این روش زیاد مورد استفاده قرار نگرفته و اغلب در این دوربین های مداربسته از همان قالب پلاستیکی استفاده میشود. این دوربین های مداربسته در انواع شکل های فانتزی و ساده موجود هستند .

در دوربین های مداربسته عموما دلیل و یا دلایل خاصی برای نام گذاری آنها وجود ندارد و اغلب نسبت به اشکالشان نام گذاری می شوند . دوربین های مداربسته دام با اینکه دارای قابلیت تصویر برداری در شب هستند اما این مزیت و قابلیت آنها در قیمت این دوربین ها تاثیر آنچنانی نداشته و در نتیجه دوربین های مداربسته دام از نظر قیمت نیز تقریبا مناسب ترین نوع دوربین های مداربسته هستند.

نکته ای که میتواند در قیمت این دوربین های مداربسته تاثیر داشته باشد انتخاب نوع لنز این دوربین ها میباشد که دارای دو نوع ثابت و متغییر هستند که لنز های ثابت ازران تر و لنز های متغیر در این دوربین های مداربسته از قیمت بیشتری برخوردار بوده و در نتیجه گران تر است. دوربین های مداربسته دام با توجه فضایی که اشغال میکنند نسبت به سایر دوربین های مداربسته خیلی مناسب تر هستند و از این دوربین های مداربسته اکثرا بر روی سقف نصب شده و مورد استفاده قرار میگیرند  چرا که این نوع  دوربین های مداربسته  به دلیل شکل نیم دایره ای خود در این مکان ها نسبت به دیوار و … مناسب تر بوده و میتوانند تصاویر بهتر و دقیق تری را برداشت کنند. لازم به ذکر است که دوربین های مداربسته در صورتی که از پوششی برایشان استفاده شود میتوانند در محیط های خارجی و حتی در شب نیز تصویر برداری بکنند .  

دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته صنعتی یا دوربین مداربسته جعبه ای همانطور که از  نامشان پیداست دارای شکل جعبه ای مانند بوده و اغلب جنس آنها پلاستیک می باشد این دوربین های مداربسته شکل مکعب مربعی دارند. با توجه به اینکه دوربین مداربسته صنعتی  دارای قابلیت استفاده از  لنز خارجی هستند میتوانند در شرایط مختلف دقیق تر عمل کنند و اکثرا در شرایطی از دوربین مداربسته صنعتی استفاده می شود که نیاز به تصویر برداری خیلی دقیق و زوم کردن و … در شرایط سخت و بسته ای باشد.

شایان ذکر است که دوربین مداربسته صنعتی در مدل ها و تعرفه های مختلف در بازار موجود هستند.

دوربین مداربسته صنعتی در اماکن داخلی و کوچک از پایه کوچکی مورد استفاده قرار میگیرند ولی در زمان هایی که تمایل به مصرف از دوربین مداربسته صنعتی در محیط های بیرون را داشته باشید میتوان از کاور و یا محافظی برای جلوگیری از گرد و غبار برای دوربین مداربسته صنعتی استفاده نمود.

دوربین مداربسته صنعتی یا همان دوربین مداربسته جعبه ای از قابلیت دید در شب برخوردار نیستند ولی این بدان معنی نیست که از دوربین مداربسته صنعتی نتوان در محیط های کم نور استفاده کرد.دوربین مداربسته صنعتی در اماکن کم نور نیز میتوانند تصاویر با کیفیتی را برداشت کنند. از مهم ترین نکات و مزیت های دوربین مداربسته صنعتی میتوان به قابلیت نصب و استفاده انواع لنز های مختلف و حتی غیر متعارف در دوربین مداربسته صنعتی اشاره نمود که خود به تنهایی باعث میشود که دوربین مداربسته صنعتی  از محبوبیت بالایی برخوردار باشد. و به جرات میتوان گفت که دوربین مداربسته صنعتی نسبت به مدل های دیگر دوربین مداربسته برای استفاده در چنین اماکنی منعطف تر  بوده و میتواند گزینه مناسبی باشد .

اما نکته جالب این است که استفاده ازدوربین مداربسته صنعتی صرفا در بازار و اماکن صنعتی محدود نمیشود و از دوربین مداربسته صنعتی  در محیط های اداری که قصد کنترل و مانیتور کردن خیلی دقیق عملکرد کارمندان و یا … نیز استفاده می شود.

دوربین مداربسته مادون قرمز 

مصرف کنندگان دوربین های مداربسته عموما نیاز به این دارند که دوربین مداربسته تهیه شده را در شب نیز مورد استفاده قرارداده و از آن برای کنترل و ثبت تصاویر استفاده کنند ولی منطق انسان به این سمت میرود که چون در شب نور کافی برای تصویر برداری نیست پس دوربین های مداربسته توانایی تصویر برداری را ندارند.بلکه اینطور نیست و در مدل هایی از دوربین مداربسته مانند دوربین مداربسته مادون قرمز این امکان توسط مادون های قرمز فراهم شده است که دوربین مداربسته مادون قرمز بتوانند در شب نیز تصویر برداری کرده و نیاز های ما را نسبت به دوربین های مداربسته تکمیل سازند . البته شایان ذکر است که در دوربین مداربسته مادون قرمز – مادون های قرمز به صورت اتوماتیک در شرایط و زمانی از شبانه روز که احساس نیاز به نور داشته باشند به صورت خود کار فعال می شوند و بدین ترتیب در دوربین مداربسته مادون قرمز نیازی به روشن و یا خاموش کردن مادون ها توسط انسان نیست.

همانطور که می دانید چنین دوربین های مداربسته ایبه اصطلاح دوربین های مداربسته دید در شب نامیده می شوند ولی شاید سوال برایتان به وجود آمده باشد که این دوربین های مداربسته چگونه محیط اطراف خود را روشن ساخته و نسبت به برداشت تصاویر اقدام می کنند .

دوربین های مداربسته با استفاده از مادون قرمز که در واقع ال ای دی های کوچک قرمز رنگی هستند که در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند و کارایی آنها روشن کردن محیط اطراف برای برداشت تصاویر توسط دوربین های مداربسته می باشد . امواج مادون قرمز که در دوربین مداربسته مادون قرمز مورد استفاده قرار می گیرند امواج نوری که از خود تولید می کنند توسط چشم های انسان قابل رویت نیست.

نور افکن هایی که در دوربین مداربسته مادون قرمز مصرف و استفاده می شوند با نور افکن های عادی تفاوتی ندارند و تنها فرق آنها در طول امواج شان هست.

شاید دانستن یک نکته کلیدی در رابطه با دوربین مداربسته دید در شب خالی از لطف نباشد که بدانید ، در دوربین مداربسته، مادون قرمز با تابش نوری که مسلما به رنگ قرمز می باشد ، اجازه تشخیص رنگ بندی فضا را از این نوع دوربین می گیرد و بدین ترتیب دوربین دید در شب قادر به تصویر برداری به صورت رنگی نخواهد بود و کلیه تصاویری که توسط این نوع دوربین ضبط می شود ، بدون رنگ و به صورت سیاه و سفید هستند ، اما این نکته تاثیری در کیفیت دوربین مداربسته دید در شب ندارد و تنها به خاصیت تشخیص رنگ دوربین مداربسته دید در شب مرتبط می باشد .

دوربین مداربسته دید در شب ، یکی از پرکاربرد ترین مدل های دوربین مداربسته است ، البته دوربین مداربسته دید در شب در تمامی اماکن کاربرد خاصی ندارد و مانند یک دوربین مداربسته عادی عمل  میکند،

تنها دلیلی که دوربین مداربسته دید در شب را از باقی مدل های دوربین مداربسته متمایز ساخته است ، همانطور که از نامشان پیداست ، قابلیت دید در شب این دوربین مداربسته میباشد .

انواع دوربین مداربسته دید در شب:

  1. دوربین دید در شب HK-ir990
  2. دوربین دید در شب hk-ir1200
  3. دوربین دید در شب Hk-ir2400
  4. دوربین دید در شب مدل Hk

 

دوربین مداربسته مینیاتوری 

 کاربرد دوربین مداربسته در نقاط و شرایط های مختلف با هم تفاوت دارد و هر نوع از دوربین مداربسته که شاهد آن هستیم برای مکان و شرایط متفاوتی ساخته و تولید شده اند.

هستند افرادی که تمایل به مخفی سازی دوربین مداربسته داشته باشند یا همانطورکه از اسم دوربین مداربسته پیداست تمایل به استفاده از دوربین مداربسته به صورت مخفیانه دارند. در چنین شرایطی مسلما برای مخفی سازی هر چیزی اولین ملاک حجم آن است. دوربین مداربسته مینیاتوری از جمله دوربین مداربسته ای هستند که برای چنین مواقعی مناسب تر از دیگر مدل های دوربین های مداربسته هستند چرا که این نوع از دوربین مداربسته که می توان گفت از پرمصرف ترین دوربین مداربسته و رایج ترین دوربین های مداربسته هستند از حجم کمتری برخوردار هستند و در نتیجه دوربین مداربسته مینیاتوری در اماکنی که تمایل به مخفی سازی دوربین های مداربسته وجود داشته باشد مورد مصرف قرار داده می شوند.

نکته در رابطه با دوربین مداربسته مینیاتوری :

لازم است بدانید که دوربین مداربسته مینیاتوری دارای بدنه کوچکی نیستند ولی چون دارای لنز و دوربین کوچکی در وسط بدنه خود هستند پتانسیل بالایی برای مخفی سازی دارند . ولی لازمه مصرف مخفیانه از دوربین های مداربسته دارا بودن مدارک و جواز های مکفی برای انجام این کار است. دوربین های مداربسته مینیاتوری دارای قابلیت دید در شب نیستند.اضافه کردن قابلیت دید در شب از مخفی سازی آن کاسته و در نتیجه ممکن است دوربین مداربسته مینیاتوری در اماکن مصرفی رویت و دیده شود.

دوربین های مداربسته مینیاتوری در بازار و بین کاربران دوربین های مداربسته مینیاتوری سوزنی نیز خطاب می شوند .

 

دوربین مداربسته CUBE

یکی از بزرگترین قابلیت های  دوربین مداربسته CUBE   این است که شما می توانید دوربین مداربسته CUBE را به انواع سیستم های آلارم و هشدار وصل بکنید , یعنی اینکه دوربین مداربسته CUBE قابلیت اتصال به انواع زنگ های اخطار را دارند و این نکته باعث شده است که از دوربین های مداربسته CUBE در انبار ها , طلا فروشی ها  و یا اماکن مشابه  که کالا یا اطلاعات و یا اجناس قیمتی و مهمی را نگهداری میکنند استفاده بشود . دوربین های مداربسته CUBE از حیث امنیت بسیار کامل تر می باشند و از تمامی جوانب صوتی و تصویری از کیفیت بالایی برخوردار هستند .

دوربین های مداربسته CUBE دارای قابلیت دید در شب هستند و به جد می توان گفت که نسبت به دوربین مداربسته عادی , توانایی تصویر برداری ۱۰ تا ۱۲ متر بیشتر را دارند . تمامی این امکانات دست به دست هم داده است تا یک دوربین مداربسته با جوانب امنیتی کامل و جامع را برای استفاده ما آماده سازی بکنند .

اضافه بر تمامی امکانات و قابلیت های  گفته شده, دوربین های مداربسته CUBE با استفاده از تجهیزات و امکاناتی که به همراه خود دارد قابلیت تصویر برداری و خروجی تصاویر به صورت hd را نیز دارا هستند .یکی دیگر از نکاتی که در بعضی از دوربین های مداربسته وجود ندارد قابلیت وای فای شدن یا همان نصب و استفاده به صورت بدون سیم می باشد  که راه اندازی دوربین های مداربسته CUBE از طریق وای فای نیز امری ساده و بدون دردسر است . دوربین های مداربسته CUBE  دارای شکل و ابعاد مکعبی مانندی هستند و نسبت به دیگر دوربین های مداربسته معمولی , از لحاظ نصب و راه اندازی ساده تر بوده و از لحاظ حجم و جای گیری هم کوچک تر می باشند .